Okres Stará Ľubovňa

Okolie

Ubytovaní hostia penziónu majú všetko, čo stojí za to v blízkom okolí vidieť a zažiť, skutočne na dosah. Tu je pár našich odporúčaní.

Nestville Park

6 minút autom, alebo necelú hodinku peši sa dá prísť do úžasného sveta Nestvill parku, ktorého súčasťou je expozícia tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva na Severnom Spiši. Vyrába sa tu prvá slovenská whisky s rovnomenným názvom Nestville Whisky. Srdcom expozície je jeden z najväčších vyrezávaných obrazov v Európe znázorňujúci typický život obyvateľov obce Hniezdne, v ktorej sa park nachádza.

Nestville Chocolate

V Nestville parku nájdete tiež čokoládové kráľovstvo Nestville Chocolate. Ako jediná čokoládovňa v regióne ponúka Nestville Chocolate vynikajúcu chuť kvalitnej čokolády a predstavuje svojim návštevníkom históriu, samotné spracovanie a výrobu rôznych čokoládových špecialít. Samotná výroba čokolády je prepojená s čokoládovňou, v ktorej si môžete posedieť pri šálke originálnej horúcej čokolády a kvalitnej káve a cez sklo pozorovať, ako sa čokoláda priamo vyrába. Vašim ratolestiam zabezpečí neopakovateľnú zábavu nádherné detské ihrisko.

Nestville Taberna

Nestville Taberna je v areáli Nestville parku novovybudovaný remeselný pivovar, ktorý nadväzuje na dlhoročnú tradíciu varenia piva v obci Hniezdne. V pivovare s neopakovateľnou atmosférou spoznáte históriu výroby piva a ochutnáte nefiltrované a nepasterizované poctivé pivo varené z najkvalitnejších surovín. K dobrému pivu patrí neodmysliteľne aj chutné jedlo, ktoré Vám v harmonickom spojení s týmto zlatistým mokom prinesie nezabudnuteľný kulinársky zážitok.

Hrad Ľubovňa

6 minút autom, alebo 40 minút peši od penziónu sa rozprestiera neprehliadnuteľná dominanta mesta – nádherný stredoveký Ľubovniansky hrad, ktorý patrí medzi 7 divov Prešovského samosprávneho kraja a ako historická pamiatka vlastní niekoľko prestížnych ocenení.

Skanzen pod hradom Ľubovňa

Predstavuje krásu ľudovej architektúry Spiša a Šariša a nachádza sa pod hradom Ľubovňa. Jeho objekty pochádzajú z prvej tretiny 20. storočia. Najvzácnejší objekt expozície, zrubový grécko-katolícky kostolík z Matysovej z roku 1833, zasvätený s. Michalovi Archanjelovi, je národnou kultúrnou pamiatkou.

Stredoveký vojenský tábor

Pod hradom Ľubovňa sa nachádza jedinečný stredoveký vojenský tábor zobrazujúci vojenský život v 16. storočí. Je ideálnym miestom pre letné tábory, školy v prírode, výlety a pre každého, kto chce prežiť stredovek na vlastnej koži. Ubytovanie v historických stanoch, streľba z luku, kuše, jazda na koni, sokoliari, stredoveké jedlá a iné atrakcie sú lákadlom, za ktorým sa oplatí prísť.

Farský kostol sv. Mikuláša

Dominantou a historicky najzaujímavejšou stavbou v Starej Ľubovni je bezpochyby kostol sv. Mikuláša postavený v roku 1280, ktorý sa nachádza v centre staroľubovnianskeho námestia, hneď oproti penziónu Gurmen. Svojimi viacerými prestavbami a vnútorným vybavením sa zaraďuje medzi najvzácnejšie a turisticky najatraktívnejšie budovy v meste. Odbornú a širokú verejnosť nedávno v súvislosti s kostolom sv. Mikuláša vzrušil objav gotických fresiek zo 14. storočia. Tematicky ide o výjavy zo života Krista, v sondách boli identifikované obrazy Klaňania sa troch kráľov, Nesenia kríža i samotné Ukrižovanie. Okrem nich bola objavená maľba Veraikon, ako aj obrazy dosiaľ bližšie neurčených postáv či koní.

Splav na pltiach

30 minút autom od penziónu, priamo v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku sa nachádza Červený Kláštor známy jedinečným splavom Dunajca na drevených pltiach. Splav do Lesnice, kde na Vás čaká goralská muzika a goralské kulinárske špeciality, je jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska.

Najstaršie písomné doklady o pltníctve pochádzajú z 11. storočia a jeho rozmach súvisel neskôr s osídľovaním horských oblastí a rozvojom drevorubačstva. Ako turistická atrakcia existuje pltníctvo od polovice 19. storočia.

Splav na raftoch

Kto si chce splav Dunajca vychutnať aktívnejším spôsobom, tak je tu optimálna alternatíva v podobe splavu na raftoch. Na výber sú rôzne trasy a o bezpečie je plne postarané. Adrenalín, ktorý návštevníci na trase zažijú sa stáva tým pravým korením pobytu v Pieninách a na Severnom Spiši.

Pešia turistika a cykloturistika

Región Severného Spiša a Pienin je ako stvorený na pešiu turistiku a cykloturistiku. 222 km značených turistických chodníkov a 200 km cyklotrás od skalných bral Pienin až po zelené poľany Ľubovnianskej vrchoviny a Spišskej Magury sú ideálnym miestom na túry a cykloturistiku.

Dom ľubovnianskeho mešťana

Dom ľubovnianskeho mešťana je mestským múzeom prezentujúcim život obyvateľov Starej Ľubovne na konci 19. storočia a nachádza sa pár metrov od penziónu. Expozícia predstavuje predovšetkým ukážku štýlu bývania, ktorú sprítomňujú figuríny v dobových kostýmoch. Súčasťou expozície je mincovňa, kde sa razí ľubovnianska mena, a to Ľubovniansky zlatý a Ľubovniansky medenák, ktoré si má možnosť každý návštevník vlastnoručne vyraziť. Zároveň sú v múzeu prezentované remeslá a cechy, ktoré v meste v minulosti pôsobili.

Hora Zvir

Litmanovská Hora Zvir je mariánskym pútnickým miestom zjavenia Panny Márie. Panna Mária sa tu zjavila dvom dievčatám v izbičke dreveného zrubu (majdanu), ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom. Miesto modlitby – Kaplnka Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky s celým jej areálom a prameňom na Hore Zvir v Litmanovej bolo 7. septembra 2008 povýšené a vyhlásené vladykom Jánom Babjakom, prešovským arcibiskupom a metropolitom, za Gréckokatolícke mariánske pútnické miesto Prešovskej archieparchie. Parkovisko pod horou Zvir sa nachádza 20 minút autom od penziónu.